Kérünk, támogass minket adód 1%-ával: 19318673-1-43
Egyedülálló támogatói csoport indul sportszülőknek
Szülőnek lenni mindennapos kihívás és felelősség. Sportoló, élsportoló gyermek szülőjének pedig egy olyan végeláthatatlan akadálypálya, ahol naponta kell egy újabb lécet átvinni, megugrani. Állandó dilemmák, elakadások, kérdések, és a válaszok megtalálásában sokszor magára marad a szülő. A Sport és Lélek Egyesület támogatást ad és egy olyan teret biztosít, ahol bátran meg lehet osztani egymással a belső vívódásokat és szakembereink válaszaival együtt rálelhetnek a döntések meghozatalát segítő útra.
Mi várható az öt alkalmas, sportszülőknek szóló csoport során? Kinek ajánljuk? Ki vezeti a csoportot?
A sportszülő-csoport bemutatkozása
A 2025 április 1-jén induló, élsportoló kamaszok szüleinek szóló csoport alapgondolata fokozatosan született meg bennünk, ahogy sportpszichológusként igyekeztünk válaszolni a szülők kérdéseire, kétségeikre, nehézségeikre. Az élsport és a versenysport nemcsak a fiatal sportolókat, hanem a szülőket és edzőket is komoly kihívások elé állítja. Mindenki a saját szerepéből próbál segíteni, a fiatal sportolót támogatni abban, hogy a sportágában fejlődjön, eredményes legyen, és ideális esetben élvezze, amit csinál.
Az iskola és az edzés összeegyeztetése, az edzések mennyiségének növekedése, a versenyek vagy meccsek sűrűsödése, az egyre magasabb szinten való helytállás, a csapattársakkal és az edzővel való kapcsolat kezelése azonban olyan kihívás, amely a tét növekedésével egyenes arányban fokozhatja a konfliktusokat és feszültségeket. A kamaszkor természetes velejárója a motiváció átalakulása és hullámzása, a sport mélyebb értelmének és a saját identitásnak a keresése. A kamasz sportoló testi és lelki változásai, kapcsolatai és önmagáról alkotott képe folyamatosan alakul, ami sokszor a szülő számára követhetetlennek vagy érthetetlennek tűnhet.
Azok a szülők, akikkel munkánk során kapcsolatba kerültünk, ilyen vagy olyan formában mind feltették maguknak – és nekünk – a kérdést: hogyan tudok jól segíteni? Hogyan ne ártsak a gyerekemnek, puszta jó szándékból? Hogyan ne tegyem rá a saját elvárásaimat? Mi annak a módja, hogy érezze a támogatást, de azt ne nyomásnak érezze, merjen önálló döntéseket hozni? Hogyan támogassam, amikor hibázik, rossz döntést hoz, elkeseredik? Végső soron – hogyan legyek még jobb sportszülő?
Az öt alkalom során a résztvevők saját élményeik és önreflexiójuk mentén dolgozhatják fel ezeket a belső nehézségeket és dilemmákat. A fókusz nem a pszichoedukáción vagy konkrét tanácsokon lesz, hanem azon, hogy a résztvevők saját dilemmáik mentén mélyebben megértsék viszonyukat gyermekük sportjához. Nézzenek rá egy biztonságos térben a saját tudattalan kommunikációjukra, megerősödve abban, amit önazonos módon tudnak képviselni a gyerekük, az edzők, a sportközeg felé, illetve új utakat találni abban, ahol elakadást tapasztalnak.
A csoport zárt, vagyis az öt alkalom során ugyanazok lesznek a résztvevők. A két csoportvezető Goschi Gabriella, egyesületünk elnöke és alapítója, valamint Bóna Krisztina, az SPTE tagja, aki szintén a kezdetektől részt vesz az egyesület életében. Gabi felnőtt klinikai-, valamint sport-szakpszichológus, számos élsportolónk, és többek között az olimpiai csapat hivatalos sportpszichológusa. Kriszti sport-szakpszichológus, egyéni és csapatsportágakban is megfordult, több alkalommal is egyesületi vagy szövetségi szinten, a sportszakmai stáb állandó tagjaként segítve a sportolók munkáját. Alább olvasható mindkettejük bemutatkozása.
Szakembereinkről
Goschi Gabriella a Sport és Lélek Egyesület alapító elnöke. Egykori profi, válogatott kosárlabdázó, három magyar bajnoki címet, három kupagyőzelmet szerzett, ifjúsági Európa-bajnoki bronzérmes. Az élsport után testnevelő tanári diplomát szerzett, egy évig pedagógus volt, majd az edzői képesítésével öt évig kosárlabda edzősködött, de idővel bebizonyosodott, hogy a pszichológia az igazi útja. Évekig kórházi osztályon dolgozott, majd jelentkezett az ország első sportpszichológusi képzésére. A kórházat otthagyva magánpraxist hozott létre, a sport átvette a szerepet az életében, másfél évtizede foglalkozik sportolókkal. Egykori versenyzőként, majd pedagógusként, edzőként és pszichológusként a sport minden területét kiismerte. Nem utolsó sorban, sportszülő, két kamaszkorú vízilabdázó fiúgyermek édesanyja. Az elmúlt évtizedek szakmai tapasztalatára és a sportban látottakra építve tette az egyesület központi gondolatává, hogy a sportoló elsősorban ember, és a fejlődést kell központba állítani, vagyis a fejlődés következménye az eredményesség. Az egyesület hitvallását egyre többen érzik magukénak a sportszektor minden területén, és egyre több szülő ismeri fel, hogy a teljesítmény- és eredménykényszer nyomása alatt, létezik egy más út, ami sikerre és az egészséges testi és lelki élethez vezet. Nem csak szakemberként, hanem sportszülőként is támogatást kíván nyújtani mindenkinek, akik kétségek, aggodalom között töltik a mindennapjaikat és teszik fel maguknak a kérdést: vajon jól csinálom?
Bóna Krisztina a Sport és Lélek Egyesület tagja annak megalakulása óta, és hisz abban, hogy a sport a személyiségfejlődés termékeny talaja lehet – feltéve, hogy az edzői és szülői környezet megfelelően támogatja ezt a folyamatot. Finnországban tanult sportpszichológiát, és 2014 óta magyar és nemzetközi sportolókkal, valamint csapatokkal dolgozik. Hét évig egy NB1-es futballcsapat felnőtt és utánpótlás sportolóival dolgozott a stáb tagjaként, ahol nemcsak a sportolókat és edzőket, hanem a szülőket is aktívan segítette – hiszen a gyermek személyiségét elsősorban a családi környezet formálja, és a sportban megélt élményeire a szülők is jelentős hatással vannak. Az elmúlt években egy nagy múltú kajak-kenu egyesületben tart interaktív sportszülői előadásokat, ahol a szülők leggyakoribb dilemmáival, kétségeivel, kérdéseivel foglalkoznak a gyerekük sportolása kapcsán. A 2025 tavaszán induló öt alkalmas szülőcsoport annak a tapasztalásnak az eredménye is, hogy a legtöbb szülő aktívan keresi a válaszokat arra, hogyan lehetne (még) jobb sportszülő. Önreflexióra és tapasztalatmegosztásra építő zárt csoportunk célja, hogy a kamasz sportolók szülei önazonos módon, gyermekük egyéni fejlődési ütemét és személyiségét tiszteletben tartva támogathassák őket sportolói útjukon.
További részletek és jelentkezés: